Objavljeno 08.02.2018

Kategorija : Župna događanja

„Stepinčevo srce poput Gospodinova srca“

Šestog dana devetnice na čast bl. Alojziju Stepincu, 7. veljače 2018. s početkom u 17 sati, u župu Krašić hodočastili su župljani župe Sveti Križ Začretje zajedno sa svojim župnikom vlč. Zlatkom Pavetićem i supsidijarom vlč. dr. Stjepanom Sirovcem. Njima su se priključili i hodočasnici iz Ozaljsko-lipničkog dekanata u zajedništvu sa svećenicima predvođeni dekanom, preč. Josipom Jakovčićem.

Okupljeni vjernici prije svečane svete mise imali su pobožnost križnog puta, koji paralelno s evanđeljem opisuje Blaženikovo mučeništvo, a kojeg je predvodio vlč. Dragutin Goričanec, povjerenik za pastoral osoba s posebnim potrebama, duhovnik u zagrebačkom Caritasu, župnik u Župi Uzvišenja Sv. Križa u Završju te predsjednik udruge Job.

Svečanu svetu misu predslavio je vlč. Zlatko Pavetić, dok je homiliju održao domaći župnik vlč. Vučak, koji je povezao evanđelje dana s blaženim Alojzijem te usporedio kako Nadbiskup nikada nije osuđivao, u svome zatočeništvu u lepoglavskom zatvoru, stražere koji su bili grubi prema njemu, jer je znao da su oni jedno kao ljudi, a drugo dok moraju vršiti tu službu i to pod utjecajem alkohola. Kao što Gospodin Isus govori da sva ljudska zloba izlazi iz ljudskog srca, tako je vlč. Vučak naglasio da težimo za srcem kakvog je imao bl. Alojzije, srce koje je opraštalo svma i koje je nalazilo toplu riječ i utjehu za svakoga, a posebno za svećenike koji su bili u krizi ili su teško podnosili komunistički režim. Srce je na poticaj vlč. Pišonića kao “najdražu uspomenu hrvatskom narodu” sačuvao dr. Petar Grünwald.

To srce, Stepinčevo srce, dr. Grünwald predao je vlč. Miji Pišoniću, tajniku Zagrebačke nadbiskupije, i to srce bilo je nekoliko dana u Nadbiskupskom dvoru, a nekoliko dana čuvano je u jednom samostanu. Kad je Udba saznala za čuvanje nadbiskupova srca, prisluškujući razgovor vlč. Pišonića s osobom koju je u jednoj zagrebačkoj bolnici zamolio za potrebnu tekućinu (konzervans), došla je i pod prijetnjom nadb. Šeperu naredila da preda srce, koje je na kraju bilo spaljeno u Šarengradskoj ulici u Zagrebu.

Župljani iz župe Sveti Križ Začretje sa sobom su donijeli sliku bl. Alojzija Stepinca na kojoj ne narisan bl. Alojzije Stepinac, zajedno s kaležom i hostijom koji simboliziraju Euharistijski kongres koji se održao u toj Župi te u pozadini crkva Uzvišenja Svetog Križa, a koju je na kraju slavlja vlč. Ivan Vučak i blagoslovio te potaknu vjernike da ispred ove slike upale svijeću i mole za što skorije proglašenje svetim našega Blaženika.

Naime u župi Sveti Križ Začretje, 31. kolovoza 1940. godine održvao se Euharistijski kongres. Nadbiskup Stepinac smatrao je da su kongresi najbolji lijek protiv vjerničke osrednjosti i malodušnosti te je želio da se njima ojača vjera i onih koji nisu dovoljno jaki. Takva vjernička okupljanja oko euharistije hrabrila su i obnavljala Božji narod, a toj obnovi u Kristu blaženi Alojzije dao je snažan zamah kojim se liječila bezbožna ideologija i materijalistički način života.

KRAŠIĆ ZA VUKOVAR

U predvečerje 18. studenog 2020. god. u Krašiću je obilježen Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje te 112. rođendan časne sestre Žarke Julijane Ivasić.

Pozivom na broj 060 9006 sudjelujte u obnovi spomen doma blaženoga Alojzija Stepinca u Krašiću

Krašić, 15. listopada 2020. – Nakon što su tragovi vremena postali sve očitiji na jednom od simbola ustrajanja u vjeri i ljubavi prema domovini i ljudima - spomen domu blaženog Alojzija Stepinca u Krašiću, u kojem je proveo posljednje godine svoga život

Župa Krašić svečano proslavila 22. obljetnicu proglašenja Alojzija Stepinca blaženim

Župa Presvetog Trojstva u Krašiću proslavila je 22. obljetnicu proglašenja blaženim kardinala Alojzija Stepinca trima posebnim događajima.

***BICIKLOM KROZ HRVATSKU ZA SPOMEN DOM BL. ALOJZIJA STEPINCA U KRAŠIĆU!"

U Krašiću svečano proslavljen 122. rođendan blaženoga Alojzija Stepinca

U petak 8. svibnja 2020. svečanom svetom misom proslavljen je 122. rođendan blaženog Alojzija Stepinca u njegovoj rodnoj župi u Krašiću, kao i dan Općine Krašić te Osnovne škole bl. Alojzija Stepinca.